Haber Merkezi

13/05/11

II dünya savaşı ve Türkiyeye gelen mülteci gemileri

 

Kaynak: Türkiye Gazetesi


1940’ta Romanya’dan aldığı 342 Yahudi mülteci ile İstanbul’dan geçmek isteyen Salvator teknesi karaya çıkarılmadı. Silivri’de fırtınadan 219 yolcusuyla battı.

Struma gemisindeki yolcular “Bizleri kurtarınız!” yazılı beyaz bir bayrak açmasına rağmen Karadeniz’e geri gönderilmekten kurtulamadı.

219 YOLCUSU BOĞULDU
1940’ta Romanya’dan aldığı 342 Yahudi mülteci ile İstanbul’dan geçmek isteyen Salvator teknesi karaya çıkarılmadı. Silivri’de fırtınadan battı ve 219 yolcusu boğuldu.

SOVYETLER BATIRDI
1941’de İstanbul sularında bir gemi görüldü. Struma adlı bu gemi 769 Yahudi mülteci taşıyordu. Gemi, Karadeniz’e çıktığında Sovyet denizaltısı tarafından batırıldı.

Almanya’da Naziler 1933’te iktidara geldi. Atatürk Almanya’ya soğuk baktığı ve beynelmilel politikada İngiltere’nin yanında yer alınmasını düşündüğü halde, Türkiye’de öteden beri Alman taraftarı güçlü bir ekip vardı. Başını başvekil İsmet İnönü‘nün çektiği bu ekip, CHP’ye de hâkimdi. Naziler başa gelince, hemen Türkiye’de de Yahudi aleyhtarı bir hava esmeye başladı. Hükûmet sefaretlere Yahudilere vize vermemesi talimatını yolladı. Halbuki tarafsız olduğu için, İspanya ve İsviçre ile beraber Türkiye Yahudilerin kaçabileceği ender kapılardandı.

BİZİ ÖLDÜRÜN, GÖNDERMEYİN
1939’da 860 Yahudi mülteci taşıyan Parita gemisi İzmir’e sığındı. Yolcuların “Bizi öldürün ama geri göndermeyin” çığlıkları arasında iki polis motoru gemiyi İzmir’den çıkardı. Ertesi sene Romanya’nın Köstence limanından aldığı 342 Yahudi mülteci ile İstanbul’dan geçmek isteyen 40 kişilik Salvator teknesi de karaya çıkarılmadı. Silivri açıklarında fırtınadan battı ve 219 yolcusu boğuldu. Kurtulanlardan 63’ü geri gönderildi. Kalanı başka bir gemiyle Filistin’e ulaşabildi. Ölüler soyulduktan sonra Silivri’ye gömüldü. Geçenlerde İsrail mezarları ülkesine nakletti.
Bu faciadan sonra hükûmet azami 4500 mülteci kabulüne izin verdi. Ancak aynı sene ülkedeki bütün gayrimüslimler enterne maksadıyla tekrar askere alındı. Terhis olunanlar Varlık Vergisi felâketiyle karşılaştı. Ödeyemeyenler Aşkale’ye sürüldü. 18 Haziran 1941’de Türk-Alman Dostluk Anlaşması imzalandı. Alman taraftarları bayram ediyordu. Türkiye, Alman istihbarat faaliyetlerinin merkezi olarak Nazilere hizmet veriyordu.

STRUMA FACİASI
15 Aralık 1941’de İstanbul sularında bir gemi görüldü. Struma adlı bu gemi 300 çocuk ve 200 kadın olmak üzere 769 Yahudi mülteci taşıyordu. Naziler Romanya’da 4000 Yahudi’yi katledince, ülkedeki Yahudiler kaçmaktan başka çare bulamadı. Panama bandıralı bir Bulgar gemisi imdada yetişti. 74 yaşındaki Struma, 100 yolcu kapasiteliydi. Geminin ilanlarında Queen Mary transatlantiğinin resmi kullanılmış ve yolculardan 1000 $ ücret alınmıştı. Gemiye binerken polisler üzerlerindeki kıymetli şeyleri de aldılar. Gemiye binince kandırıldıklarını anlamasınlar diye acente esas geminin açık sularda beklediğini söyledi. Gemide sadece bir tuvalet ve dört lavabo vardı. Su denizden alınıyordu. Üç günde bir çay ve yiyecek olarak herkese bir portakal ile biraz fıstık ve şeker dağıtılmıştı. Portakal sandıkları yakılarak ısınılıyordu. Cankurtaran ve can yeleği kâfi mikdarda değildi. Yangın söndürme ve telsiz çalışmıyordu. Aydınlatma motoru ârızalıydı.
İstanbul Boğazı’na gelindiğinde geminin motoru çatladı. Gemi Sarayburnu açıklarına demirledi. Gemiden ayrılmak ve resmî va-zifeliler dışında kimsenin çıkması yasaklandı. İstanbul Yahudileri bin bir zorlukla hükûmetten izin alıp 10 gün sonra gemiye yiyecek götürebildi. Kaptan yolcuları indirip Bulgaristan’a dönmek istiyor; İngiltere ise işgali altındaki Filistin’e gelecekler için kota koyduğundan, yolcuları göndermemesi için Ankara’ya baskı yapıyordu. İngiltere sadece 28 çocuğa izin verdi. Ama Ankara İngiltere’yi zora sokmak maksadıyla bunların inmesini kabul etmedi. Böylece 62 gün geçti. Gemiye Karadeniz’e çıkma emri verildi. Yolcular güverteye “Yahudi mülteciler” yazılı bir pankart ve “Bizleri kurtarınız!” yazılı beyaz bir bayrak açınca, 200 polis gemiye çıkarak tekme tokat güvertedeki yolcuları ambara kapattı. Geminin çıpası kesilerek Karadeniz’e çekildi. Yolcular gemi uzaklaşırken “Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti! Kurtarın bizi!” yazan beyaz bir çarşaf açtılarsa da artık nafileydi.
Gemi Boğaz’dan 23 mil açığa çıkmıştı ki 24 Şubat 1942 gecesi bir Sovyet denizaltısı tarafından batırıldı. Gemiyi bir daha mülteci gelmesini önlemek üzere Türklerin batırdığı da söylendi. Nitekim kurtarma çalışması yapılmamıştı. Geminin mayına çarptığı da rivayet olundu. Yolcuların bir kısmı patlama ile, bir kısmı da soğuk sularda donarak öldüler. 769 yolcudan sadece 19 yaşındaki David Stoilar‘ın kurtulduğu anlaşıldı. Genç ilk geceyi fenerde istirahat ederek geçirdi. Sonra askerî hastaneye götürülerek burada bir hücrede üç gün polis nezâretinde tutulup sorguya çekildi.
Gemiden başka kurtulanlar da vardı. Gemi Karadeniz’e açılmadan Mobil’in Romanya müdürü Martin Segall ile eşi ve iki çocuğu Vehbi Koç’un tavassutu sayesinde karaya çıkarılmıştı. Bir de kanama geçiren hamile bir kadın, Balat Yahudi Hastanesi’ne yatırılmıştı.
Hükûmet faciadan sorumlu olmadığını, kanun dışı yollardan ülkeye girmek isteyenleri engellemekten başka bir şey yapmadığını açıkladı. 1943’de Nazilerin işgalindeki Bulgaristan‘dan kaçan ve Filistin’e gitmek isteyen 20 bin Yahudi geri çevrildi. Yunanistan Yahudileri de Nazi işgali müddetince Türk hükûmetinin kuracağı bir kampta yaşamayı teklif ettilerse de, Ankara reddetti.

SATILAN VATANDAŞLIK VESİKALARI
Harb esnasında yurt dışında yaşayan 3000 kadar Yahudi asıllı Türk vatandaşı “Kurtuluş Savaşı’na katılmamak” ya da “Beş yıldan
fazladır konsolosluğa uğramamak” gibi gerekçelerle vatandaşlıktan çıkarılmıştı. Bunlardan sadece 114 tanesinin Türkiye’ye gelmesine izin verildi ve böylece genositten kurtuldular. O sıralarda pasaport teslimi karşılığında konsoloslukların verdiği Türk vatandaşlık vesikaları karaborsada kapışılıyordu. Bununla beraber bütün harb müddetince Türkiye 17 bin Yahudi’nin Filistin’e göçüne izin verdi. 1990’larda Struma Faciası’nın dokümanter filminin çekilmesi ve dışişleri arşivinde araştırma yapılması kabul edilmedi. Bu Alman taraftarlığı İnönü’ye iktidarı kaybettirdi; halka ise demokrasiyi kazandırdı.


Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
hgbuka
12/12/13 16:57
İnönü Alman taraftarlığı yüzünden iktidar kaybetti denilmiş ama STRUMA gibi daha nice gemi SSCB denizaltıları tarafından batırılmış. Bu ne yaman çelişkidir. Bu arada bilgiler için teşekkürler. Rus katliamlarına bir örnekte sanırım Mefkure olayı.
Kırımlı
31/08/13 00:13
İnönü yü ırkçılıklar suçlayan arkadas siz hiç mavi alayı duydunuz mu
yehuda beit halachmi israel
13/10/11 16:23
asagida TARIH adi altinda yazisi olan bey'e mesaj 1. ISMET INONU bir yahudi dusmanimiydi bilemem cunku o zmanlarda halen dogmamistim ama sizlere o tarihlerde yasayan yahudilerden isittigim olaylari aktarayim : ikinci dunya zamaninda naziler Turk hukumetinden turkiyede yasayan yahudilerin toplanip imha edilmelerini talep etmisler Ismet Inonu baskanliginda turk hukumetide yahudilerden hayatlarini kurtamak icin varlik vergisi talep etmisler ve varlik vergisi odiyemiyen binlerce yahudi toplanip ASKALE' ye katledilmek icin yollanmislar hatta oldurulecek yahudilerin cestlerini yakmak icin firinlar bile hazirlanmis o tarihlerde turk ordusunun basinda olan komutan FEVZI CAKMAK vicdani el vermedigi icin buna karsi gelmis ve boylece toplanan yahudilerin hayati kurtulmus artik siz karar verin ISMET INONU bir Yahudi dusmani olup olmadigini 2 . ISRAEL hukumetinin TURK milletinin dusmani PKK orgutune destek vermez cunku terorun ne oldugunu biz cok iyi arap teroru yuzunden binlerce Israel'li katledildi buna vicdanen el veremeyiz . Evet Israel devleti Kuzey Irak'ta SADDAM HUSEYIN zamaninda binlerce kurt katledildi Hatta bir seferinde 5000 kurdun coluk cocuk demeden KIMYA bombalariyla nasil hunharca katledildiklerini butun dunya gordu Yahudilerin basindan boyle vakalar gectigi icin terore ne olursa olsun el vermeyiz 3. gelelim AKP partisinin basa gecmesine sebep sadece ve sadece AKP 'den evvel turkiyenin iktidarinda olan partilerdir . cunku bu partiler ekonomi pastasini esit bir sekilde bolmedigi icin buyuk yolsuzluklara ve hortumlalara el verdikleri icin bu pastadan yalniz ufak kitleler yararlanmis ve vatandaslarin buyuk bir kismi yoksulluk icinde yasatildigi icin vatandaslar AKP'nin kollarina itilmistir muhalefet ancak bundan bir ders cikarabilirse ileride tekrar iktidara gelirler 4. Israel'i butun bu olanlardan suclamayazsiniz Israel'in dusmanlari bellidir PKK terorune elverenlerdede bellidir mesela suriye ve iran'in destekledigi teror orgutleridir . ISRAEL TURKIYE'nin dusmani degildir. Ama bugun Turkiye'nin basinda bulunan iktidar zorla dusmanlik tasliyor biz buna elvermeyiz. BU SOYLEDIKLERIMI TURK MILLETI'ne arzederim. hurmetler ve selamlar .
TARİH
12/06/11 22:46
iSMET iNÖNÜ VE CHP den inkikam almak için Türkiyede işbirliği yaptığınız tarikatlar bugün AKP olarak iktidarda olup demekki Türk Milleti AKP yi size borçludur.Nasıl oluyorda kendi düşmanlarınızı yaratıyorsunuz. Hemde paranızla İsrail milletini tebrik ediyorum.

Haber Merkezi